Śląscy Samorządowcy w Sejmie uczestniczyli w jubileuszu 20-lecia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

  • 2025-02-10

4 lutego 2025 roku, w polskim parlamencie odbył się uroczysty wernisaż wystawy poświęconej mniejszościom narodowym i etnicznym w Polsce. Uroczystości zorganizowano z okazji 20-lecia uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz reprezentantów mniejszości, w tym liczną delegację Śląskich Samorządowców.

Warto zaznaczyć, że inicjatorem wystawy był Ryszard Galla, doradca marszałka Sejmu ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz członek „Śląskich Samorządowców”. Wystawa ma na celu ukazanie bogactwa kulturowego wszystkich mniejszości żyjących w kraju, doskonale wiemy jak to istotne dla budowania wzajemnego zrozumienia i szacunku w naszym społeczeństwie.

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, podczas otwarcia wystawy zapowiedział złożenie projektu małej nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych. Celem tej inicjatywy jest utworzenie w Sejmie biura wspierającego prace nad przyszłą, większą nowelizacją ustawy.

W ramach konferencji towarzyszącej wernisażowi odbyły się dyskusje poświęcone historii, funkcjonowaniu oraz przyszłości ustawy. W jednym z paneli uczestniczył Henryk Kroll, zasłużony parlamentarzysta Mniejszości Niemieckiej, który przypomniał, że prace nad ustawą trwały blisko 15 lat. Podkreślił również swoją wolę dodania do ustawy języka śląskiego, co jest dziś istotne dla „Śląskich Samorządowców” dążących do uznania śląskiego za język regionalny.

Rafał Bartek, lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim oraz Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce – zwrócił uwagę na trudności w jej realizacji, takie jak zmiany granic administracyjnych na terenach zamieszkanych przez mniejszości – czego mieliśmy mocny przykład w Opolu, czy brak wystarczających środków na działalność kulturalną.

Obecność i aktywne zaangażowanie naszych przedstawicieli, z których wielu fundamentalnie jest związanych z tematami mniejszościowymi wpisuje się doskonale w realizację trwałej obecności wielokulturowości, zarówno w społecznościach lokalnych jak i w szerokiej dyskusji politycznej w Polsce.

Wystawa będzie prezentowana w Sejmie przez dwa tygodnie, po czym wyruszy w trasę po kraju. W Opolu będzie można ją zobaczyć z okazji Dnia Języka Ojczystego, 21 lutego, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Następnie powróci do regionu we wrześniu na kongres poświęcony mniejszościom.

Szef MSWiA dodał, że od lutego w Departamencie Wyznań Religijnych i Mniejszości Narodowych i Etnicznych pracuje nowa dyrektor – dr Katarzyna Kownacka. Przypomnijmy dr Kownacka to opolanką, doskonale zapoznaną z tematem mniejszości niemieckiej, z którego się doktoryzowała. Jest to niewątpliwe docenienie jej dorobku naukowego i wysokich umiejętności.

Podsumowując, dzisiejsze wydarzenie w polskim parlamencie było nie tylko okazją do refleksji nad osiągnięciami ostatnich 20 lat w zakresie ochrony praw mniejszości, ale także impulsem do dalszych działań na rzecz ich wsparcia i integracji w zmieniającym się społeczeństwie. „Śląscy Samorządowcy” odgrywają w tym procesie kluczową rolę, aktywnie uczestnicząc w dialogu i inicjatywach mających na celu poprawę sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.

Fot. Okiem Sportowca / Stefani Koprek