Śląscy Samorządowcy – efektywny rok na scenie politycznej województwa opolskiego

  • 2024-12-10

Mija rok jak wynikiem powyborczych rozstrzygnięć, powołano na bazie Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego nową formację polityczną pod nazwą “Śląscy Samorządowcy”. Wiele osób przyjęło ten projekt z oczekiwaniem i nadzieją na zmianę negatywnego trendu spadkowego KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA w nadchodzących wtedy wyborach samorządowych. Jednak obaw i znaków zapytania było równie wiele co nadziei.  

Trudna, ale dynamicznie, mocno i dobrze przepracowana kampania wyborcza na podstawie szczegółowo wypracowanej listy wyborczej pokazała, że jest miejsce na scenie politycznej opolskiej części Górnego Śląska na gromadzącą się pod jednym szyldem, niepartyjną reprezentację regionalistów. Wyraz zaufania otrzymany od ponad 53 tys. wyborców i zdobycie pięciu mandatów w Sejmiku Województwa Opolskiego, znaczącego głosu w radach powiatu oraz wybór 12 wójtów i burmistrzów wraz z dużym wsparciem w radach gmin pokazał, że Śląscy Samorządowcy są realną siłą polityczną i koalicyjną. 

Po wyborach przyszedł czas na systematyczną pracę i wzmocnienie oddziaływania politycznego Śląskich Samorządowców. Będąc racjonalnym partnerem do rozmów, tworzymy stabilną koalicję w sejmiku. Jako jedyna kobieta w Zarządzie Województwa bardzo intensywnie pracuje nasza Wicemarszałkini Województwa Opolskiego – Zuzanna Donath-Kasiura. Klub Radnych Śląskich Samorządowców w Sejmiku Województwa Opolskiego z przewodniczącą Edytą Golą na czele – nie raz, “chłodzi gorące głowy” największych przeciwników politycznych, jednoznacznie wskazując potrzebę wzmacniania regionalnej perspektywy działania. Z dobrych przykładów przytoczyć można, głośny nie tylko w naszym województwie, fundusz stypendialny dla przyszłych lekarzy, zapoczątkowany przez radnego wojewódzkiego Romana Kolka. 

Na szczeblu współpracy powiatowej dbamy o dalszy dynamiczny rozwój strefy ekonomicznych w SAG Ujazd czy nasz głos w Aglomeracji Opolskiej lub Kędzierzyńsko-Strzeleckim Subregionalnym Obszarze Funkcjonalnym. 

W samorządach gminnych, w których nasi przedstawiciele służą lokalnym społecznościom, zagospodarowujemy intensywnie duże fundusze pochodzące z programów Polski Ład, PROW czy środki unijne. Sztandarowym przykładem może tu być 12 mln remont drogi w Reńskiej Wsi czy infrastrukturalne projekty kanalizacji w miejscowościach Gminy Leśnica, czy wspomnianej Gminy Reńska Wieś. 

Na szczeblu krajowym pozostajemy w dialogu w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych gdzie zasiada Ryszard Galla, czy opiniujemy i rozwijamy ponadregionalne inicjatywy w zakresie reformy opieki zdrowotnej. Ta lista w obrębie jednego roku już jest znacząca i mamy nadzieję, że będzie rosła. Naszą pracę można śledzić na bieżąco zarówno w informacji publicznej, jak i na profilu facebookowego Śląskich Samorządowców. 

Rozpoczynając konferencję Łukasz Jastrzembski – Przewodniczący Śląskich Samorządowców i wójt Gminy Leśnica powiedział m.in. Pochodzimy z różnych części z opolskiej sceny politycznej, mamy różne doświadczenia polityczne, ale potrafiliśmy się odnaleźć pod wspólnym szyldem Śląskich Samorządowców. Dzisiaj po roku działania Śląskich Samorządowców możemy powiedzieć, że krzepniemy jako formacja, nie tracąc z oczu tych obszarów, które wymagają rozwoju na każdym szczeblu samorządu terytorialnego. Pokazujemy, że można działać w oparciu o porozumienie i dialog. Jednoczymy się i działamy wspólnie w tematach istotnych dla regionu, przykładem może być sprawa Amfiteatru na Górze Św. Anny. Wybiegając w przyszłość będziemy zabiegać o region jako dobre miejsce do mieszkania, będziemy działać w zakresie polityki senioralnej, komunikacji publicznej, bezpieczeństwo energetycznego. 

Zuzanna Donath-Kasiura – Wicemarszałkini Województwa Opolskiego – Śląscy Samorządowcy traktują region jak swój dom – potrafimy rozmawiać i tak pracować, aby nasz region jak najlepiej rozwijać na rzecz mieszkańców. Jesteśmy nowoczesnymy regionalistami – nasze umiejętności, miłość do regionu, kompetencje językowe, wielokulturowe, kompetencje organizacyjne potrafimy wykorzystywać politycznie – jesteśmy przedsiębiorczy i jesteśmy dobrymi partnerami koalicyjnymi dla których rozwój i dobro mieszkańców to cel nadrzędny. 

Pokazujemy, że skutecznie działamy w trudnych tematach: w kwestiach zdrowotnych, edukacyjnych, ale też idziemy z pomocą w trudnych sytuacjach takich jak np. powódź. 

Starosta strzelecki Waldemar Gaida: Samorządy tworzą więź – przykłady to związek gmin “Jedź z nami” – pierwszy taki w kraju,  to przykład działających subregionów, gdzie samorządy z powiatu strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego są liderami w pozyskiwaniu funduszy europejskich, dzięki którym mogą rozwijać to co jest najbliższe mieszkańcom: drogi, ścieżki rowerowe, budują szanse pomocy społecznej czy pozyskują wsparcie na rozwój odnawialnych źródeł energii w gminach. Proponujemy rozwiązania z zakresu polityki senioralnej, np. tańsze bilety komunikacji publicznej dla seniorów. 

Doskonale sytuację na szczeblu rad powiatu przedstawiła Sylwia Kus – Przewodnicząca Rady Powiatu Oleskiego – Siłą Śląskich Samorządowców jest budowanie silnych koalicji na poziomie powiatu i działania ponad podziałami na rzecz mieszkańców. Kluczowym zadaniem jest kwestia komunikacji publicznej czy rozwoju oświaty. Konieczne jest proponowanie rozwiązań w tym zakresie by zatrzymać mieszkańców w naszym regionie. 

Rafał Bartek – Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego – Nasza perspektywa jest szersza – wychodzimy również poza region ponieważ instrumenty na poziomie samorządowym nie zawsze są skuteczne. Przykład ponadregionalnego porozumienia to  chociażby wspólne wraz z województwem śląskim obchody Tragedii Górnośląskiej – dlatego, że zrozumienie różnorodności wymaga wiedzy, również o trudnych tematach, a takim trudnym momentem historii był rok 1945 dla mieszkańców tego regionu.  Drugim działaniem jest edukacja językowa, to właśnie konsekwencja w działaniu Śląskich Samorządowców, podnoszenie tego tematu i walka z dyskryminacją doprowadziła do tego, że język niemiecki jako mniejszości wrócił do szkół w pełnym wymiarze. 

Patryk Swoboda – wójt Gminy Zębowice, na przykładzie swojej gminy przedstawił działania i plany na przyszłość. Dla nas najważniejszy jest aspekt społeczny zaczynając od najmłodszych mieszkańców kończąc na seniorach, poprawa warunków życia poprzez dostępność  i budowę nowych obiektów użyteczności publicznej, integracja i zaangażowanie, pobudzenie codziennego życie gminy wśród młodszych mieszkańców. 

Kolejne lata stawiają przed nami nowe wyzwania do pracy na każdym szczeblu samorządu terytorialnego. Staramy się łączyć lokalne perspektywy różnej śląskiej wrażliwości. Już podejmujemy i jesteśmy do tego gotowi, działania szczególnie w obszarach transformacji energetycznej, wdrażania zmian w ustawach o finansowaniu samorządów czy ustawy o bezpieczeństwie publicznym. Dużym wyzwaniem dla naszego regionu jest demografia, zarówno w obszarach starzejącej się  społeczności, jak i niedoborów pracowników. Nie uciekniemy przed wyzwaniami gospodarczymi, zmianami w szkolnictwie i życiu społecznym, jakie niesie sztuczna inteligencja. 

Pamiętajmy jednak, że nasza perspektywa jest i pozostanie mocno regionalna, zgodnie z przyjętym mottem: “Śląscy Samorządowcy to pracowici i zaangażowani ludzie rozumiejący wielokulturowe bogactwo regionu. Jesteśmy blisko ludzkich spraw działając zgodnie i skutecznie dla dobra naszej wspólnej małej ojczyzny.